Historie Polárky
Divadlo Polárka je profesionální brněnské dětské divadlo, které vzniklo v roce 1999.
Amatérskými předchůdci této scény byli nejprve soubor Loutkového divadla Sokol Brno I, založený již v roce 1930 a posléze divadlo Jitřenka, proslulé zejména v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. Divadlo se pod názvem Alternativní divadlo pro děti a mládež Polárka plně profesionalizovalo v sezóně 1999/2000 a uměleckým šéfem a ředitelem se stal Jaroslav Tuček. Uměleckého vedení divadla se chopila generace mladých tvůrců, zejména studentů uměleckých škol, převážně se jednalo o absolventy Divadelní fakulty JAMU v Brně. Pod vedením Miroslava Oščatky a Jana Mikuláška se profilovala výrazná dramaturgie, rozčleněná na tři samostatné proudy rozlišené podle věkových kategorií: na tvorbu pro nejmladší děti předškolního věku a nejnižších ročníků základních škol, tvorbu pro střední dětskou věkovou kategorii a na tvorbu pro mládež a dospělého diváka. Na toto programové rozčlenění navazují během několika posledních sezón i další režiséři (Zoja Mikotová, Martin Františák, Hana Mikolášková, Konrád Popel, Michal Sopuch, Ondřej Elbel aj.)
Divadlo si svými dlouholetými zkušenostmi a experimentálním přístupem získalo následující specifika: Všechny uváděné tituly naplňují hlavní dramaturgický požadavek autorské tvorby. V linii dětského divadla se snaží oslovit malé diváky hledáním současných původních pohádek, nacházením pohádek neznámých či málo známých a originálním, hravým přístupem k pohádkám klasickým. Pro žáky základních škol a mládež nabízí především dramatizace a adaptace kultovních děl světové i české literatury. Každá sezóna je charakterizována konkrétním tématickým vymezením.
Nepřehlédnutelná a naprosto ojedinělá je spolupráce s mladými divadelními tvůrci, především s absolventy vysokých uměleckých škol. Talentovaní režiséři, výtvarníci, hudebníci a další umělci dostávají v Divadle Polárka příležitost změřit své síly, mají možnost uplatnit svou hravost a fantazii. Svým osobitým přístupem vnášejí do tvorby pro děti překvapivou neotřelost, podivuhodnou barevnost a tolik potřebnou svěžest. Výrazným rysem polárkovských inscenací je užití scénické hudby, na jejíž tvorbě se podíleli především kmenoví skladatelé David Smečka, Jan Kyncl, Mario Buzzi, Martin Peřina, Vít „Hary“ Karlas, Leoš Peteráč aj. Hudba je ve většině inscenací produkována živě.
V červnu 2004 se Divadlo Polárka stalo součástí příspěvkové organizace “Kávéeska” zřizované městskou částí Brno-střed. Po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2003 nabízí svým divákům příjemné prostory moderního foyeru s kavárnou
a pohodlného sálu s kapacitou 150 osob. V sezóně 2016/2017 otevřelo Divadlo Polárka Malou scénu a spustilo dvě studia pro mladé adepty divadelní práce – Polaro-ID a Polárníček. Později se portfolio studio rozšířilo o Polárníček II. a Polar-ITy. V sezóně 2018/ 2019 byla ve foyer otevřena kavárna PolárKafé, která přirozeně doplňuje prostor a služby pro diváky.
V tomto období (2016 – 2021) Divadlo Polárka vedl umělecký šéf Jan Cimr s dramaturgyní Karolinou Ondrovou. Pod jejich vedením obhajuje divadlo post suverénní brněnské scény a rozvíjí dramaturgickou linii a umělecké zaměření, které byly nastoleny jejich předchůdci.
Do sezóny 2022/ 2023 vstoupil jako nově zvolený umělecký šéf Jiří Hajdyla v tvůrčím tandemu s dramaturgyní Alžbětou Michalovou. Dramaturgická linie, kterou přináší, má zřetelný seberozvojový přesah a zároveň přivádí do Divadla Polárka nové tvůrce. Od sezóny 2024/2025 se do Polárky po mateřské pauze vrací dramaturgyně Karolina Ondrová.